В.С. Нікітський

В.Е. Кардаш

В.І. Чебан

Доц.  М.І. Грицюк

Кафедра соціальної медицини та організації охорони здоров’я (до 1994 р. – кафедра соціальної гігієни та організації охорони здоров’я) заснована в липні 1945 р. Першим її завідувачем (до 1952 р.) був заслужений лікар СРСР, у минулому нарком охорони здоров’я Киргизької РСР, доц. С.К. Лобинцев.

У своїй роботі він приділяв увагу становленню навчального процесу в Чернівецькому медичному інституті та вивченню історії розвитку медицини на Буковині.

У 1952 – 1955 рр. кафедрою завідував професор В.С. Нікітський, відомий теоретик охорони здоров’я, який більшість наукових праць присвятив історії охорони здоров’я України й Буковини.

У жовтні 1955 р. кафедру очолив заслужений лікар СРСР, доцент О.С. Рябишенко, який продовжив вивчення історії медицини й охорони здоров’я в західних регіонах України. Підготував двох кандидатів наук і в 1966 р. перейшов на посаду доцента кафедри.

У 1966-1971 рр. кафедрою завідував доц. Ф.С. Рюхов. Наукові роботи співробітників кафедри цього періоду були переважно присвячені розробці потреб охорони здоров’я в медичних кадрах, продовжувалося вивчення історії охорони здоров’я краю.

У 1972 р. кафедру очолив проф. Ц.В. Ясинський, який протягом завідування у 1972 – 1982 рр. та 1993 – 1998 рр. значну увагу приділяв удосконаленню навчального процесу на кафедрі, а також розробці заходів щодо профілактики захворюваності та травматизму у робітників промислових підприємств і сільського господарства області. Він підготував сім кандидатів та одного доктора медичних наук.

З 1982р. по 1993 р. та в 1999р. по 2001 р. обов’язки завідувача кафедри (у 1988 – 1993 рр. – завідувача курсу) виконував проф. В.Л.Таралло, який суттєву увагу приділив вивченню закономірностей перебігу процесів здоров’я населення України й Буковини, зокрема під впливом природжених (внутрішніх) та зовнішніх чинників, а в навчальному процессі — комп’ютеризації всіх методичних матеріалів.

У 1988 р. кафедру було об’єднано із кафедрою загальної гігієни і знову її відновлено у жовтні 1993 р. З 2001р. по 2014 р. кафедру очолював доцент В.Е. Кардаш.

У 1983 р. він закінчив Чернівецький державний медичний інститут з відзнакою. З вересня 1985 р. по вересень 1994 р. працював асистентом, старшим викладачем кафедри, з вересня 1997 р. – доцентом, а з липня 2001 р. – завідував кафедрою. Захистив кандидатську дисертацію на тему «Особливості профілактики гіпертонічної хвороби і її ускладнень серед сільського населення» в 1990 р. Працював з 2002 р. по 2011 р. проректором БДМУ з побуту. Він є автором 122 статей, 11 навчальних посібників, чотирьох методичних рекомендації, двох патентів на корисну модель. Лікар-організатор вищої категорії. Основні наукові здобутки: розробка моделі підтримки здорового способу життя хворих на хвороби системи кровообігу, участь у розробці прогнозів здоров’я населення України.

З 2014 р. кафедру очолив професор В.І. Чебан. У 2004 році він захистив докторську дисертацію на тему: „Репродуктивне здоров’я населення та медико-соціальна профілактика порушень його формування”. Василь Іванович є автором 160 наукових праць, з-поміж яких 2 монографії, 4 навчальних посібники (затверджені ЦМК МОЗ), 9 нововведень, 6 методичних рекомендацій, 5 інформаційних листів.

Вагомий внесок у підготовку студентів на кафедрі внесли співробітники, які у свій час працювали на кафедрі, зокрема: доценти Б.Я. Дробніс, О.О.Воробйов, асистенти Л.Р. Єгорушкіна, Т.Ю. Косяченко, А.М. Здоровицький, В.І. Зімагоров, В.А. Михайлик, П.О. Романько, О.С.Білик, С.І. Понцак, Ю.М. Краєнобаєв, ст.лаб. О.В. Петюх, Н.І. Бицко.

З вересня 2016 року обовязки завідувача кафедри виконує доцент М.І. Грицюк. З грудня 2012 року виконує дисертаційну роботу на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук.

На даний час на кафедрі працюють:

3 професори – В.Л. Таралло, В.І. Чебан, П.І. Шилепницький

5 доцентів –  М.І. Грицюк, І.В. Навчук, Е.Ц. Ясинська, М.В. Мандрик-Мельничук, Ж.А. Чорненька (Ревенко)

3 асисита – А.С. Бідучак, М.З. Вацик, Л.Й. Власик,

4 сумісника - Н.Я. Литвинюк, Л.В. Микалюк, Г.Г. Марараш, С.В. Широкова

ст. лаборанти – Н.В. Козак, О.М. Іванова, лаборант без вищої освіти - М.Т. Дубініна

Співробітники кафедри забезпечують викладання 19 предметів. На всіх медичних факультетах (на етапі додипломної освіти) та чотири цикли на факультеті підвищення кваліфікації лікарів (післядипломна освіта). Усі лекції і заняття проводяться із використанням сучасних технологій.

З лютого 2015 року на кафедрі виконується планова науково-дослідна робота на тему: "Вивчення процесів соціально-значущої патології та обгрунтування технологій її профілактики"

Керівник НДР - професор В.І. Чебан

Відповідальний виконавець - доцент І.В. Навчук